În urma unor percheziții efectuate în București și Timișoara, într-un dosar de „divulgarea informațiilor secrete de serviciu sau nepublice și transferul neautorizat de date informatice”, opt persoane au fost duse la audieri.
Procurorii DIICOT, împreună cu DCCO și BCCO Timișoara au efectuat nouă percheziții luni dimineață în dosarul menționat ce are în vizor câteva companii multinaționale.
Conform procurorilor, mai multe persoane, în calitate angajaţi ai unei filiale a unei companii multinaţionale, au eludat normele metodologice pentru aplicarea Legii petrolului, respectiv procedurile impuse de către Agenţia Naţională pentru Resurse Minerale şi au transmis date nedestinate publicităţii privind fondul de resurse (rezerve minerale) din România către firma din acelaşi consorţiu din Serbia.
Percheziții au fost făcute la mai multe locaţii din Timişoara şi Bucureşti aparţinând firmei NIS Petrol, controlată de compania rusească Gazprom Neft.








