Ministrul Apărării, Angel Tîlvăr, este de părere că există șanse ca salariile militarilor să crească de anul viitor. Acesta susține că a discutat pe seama acestui subiect cu premierul Nicolae Ciucă și cu președintele PSD, Marcel Ciolacu.
„Şi teoretic, dar ţinând cont şi de contextul în care ne aflăm, cred că România este interesată să aibă un corp profesional bine pregătit care să poată beneficia de condiţii care să permită acestui corp profesional să-şi îndeplinească misiunile şi datoria faţă de această ţară în condiţii bune. Nu am sesizat nicio stringenţă sau vreo opoziţie de-a cuiva din Guvernul României faţă de un asemenea lucru, cu atât mai mult în ceea ce-i priveşte pe premier sau pe preşedintele Ciolacu. Dimpotrivă, din discuţiile pe care le-am avut atât cu preşedintele PSD, dar şi cu premierul României, atunci când am preluat acest portofoliu, unul din punctele care au fost accentuate de amândoi a fost acela că trebuie să mă îngrijesc ca aceste condiţii să crească şi personalul militar să aibă parte de cea mai mare atenţie din partea societăţii. Mai ales, subliniez, în acest context”, a spus Angel Tîlvăr.








