Deputatul George Simion, președintele AUR, susține că prin actuala măsură se economisesc doar 46.000 de lei pe lună, când prin tăierea sumele forfetare s-ar economisi 50 de milioane de euro.
‘Ca să înțeleagă toată țara: astăzi tăiați 4.600 de lei de la vreo 10 – 12 parlamentari. 4.600 de lei ori 10, adică 46.000 de lei pe lună, dar un parlamentar primește 4.600 de lei chirie, 35.500 de lei sumă forfetară, o indemnizație între 11.000 și 13.000 de lei și alte, alte, alte beneficii. Dacă chiar doriți să faceți ceva, aveți un amendament pe care l-ați respins, în care puteți să tăiați toate sumele de chirie pentru domnii deputați și senatori, care au totuși aceste sume la dispoziție, nu faceți acum dreptate sau economie la bugetul țării din cei 10 parlamentari. (…) Și, dacă începeți, mergeți până mai departe’, a afirmat George Simion.
El a respins afirmația că ar deține un penthouse. Mai mult, a susținut că ambasadorul României în SUA ar avea un penthouse cu 46 de camere pe care statul român ar plăti cam un milion de euro.
George Simion a arătat că statul ar putea economisi 50 de milioane de euro din sumele forfetare, ‘pentru că nimeni nu intră în cabinetele parlamentare’.








