Purtătorul de cuvânt al BNR, Dan Suciu, a anunțat faptul că Banca Națională va crește dobânzile atât timp cât crește și inflația.
„A crescut (n.r. – dobânda cheie) pentru că a crescut inflaţia mai mult decât ne aşteptam şi am văzut această creştere. Atâta vreme cât creşte inflaţia din păcate nu putem să nu creştem dobânzile. Sau nu pot să nu crească dobânzile. Ele sunt condiţionate de creşterea inflaţiei şi sunt răspunsul la creşterea inflaţiei. Sigur că e un efort şi ne preocupă această îngrijorare pe care o creează creşterea dobânzilor, mai ales asupra Robor-ului şi IRCC-ului, care implicit determină creşterea ratelor.
Ţările cu care ne comparăm în mod obişnuit au crescut dobânzile de la 0 la începutul anului la 13% în Ungaria, 7% în Polonia şi Cehia, deci mai mari aceste dobânzi ca dobânda din România, pe inflaţii uşor mai mari şi acolo, dar dobânzile au crescut mult mai mult şi mai brusc”, a explicat Dan Suciu.








