După ce în spațiul public a apărut o informație conform căreia ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, ar fi plagiat un curs universitar, președintele USR, Cătălin Drulă i-a cerut ministrului să își dea demisia.
„Cîmpeanu, demisia! Apărătorul plagiatorilor, care el însuşi este un plagiator, nu mai are ce căuta nici măcar o secundă în fruntea Ministerul Educaţiei. Cea mai recentă investigaţie făcută de jurnalista Emilia Şercan arată, negru pe alb, cum Sorin Cîmpeanu nu doar că a copiat într-un curs universitar capitole din munca altor profesori universitari, dar şi-a însuşit apoi în mod fraudulos lucrarea lor.
Cîmpeanu, care declara recent că nu vede o definiţie a plagiatului ‘validă juridic’, este un dublu plagiator, care nu a făcut decât să legifereze în interesul plagiatorilor, implicit în interesul său. Proiectele noilor legi ale Educaţiei sunt cea mai clară dovadă în acest sens. Pentru toate astea, Cîmpeanu trebuie să plece”, a spus Cătălin Drulă.








