Meteorologii au emis marți avertizări Cod galben de caniculă pentru sudul țării și de instabilitate atmosferică în mai multe zone din Transilvania și Moldova.
Codul galben pentru temperaturi foarte ridicate și disconfort termic este valabil marți, între orele 12:00 și 21:00, în județele Mehedinți, Gorj, Vâlcea, Olt, Dolj, Argeș, Teleorman, Dâmbovița, Giurgiu, Prahova, Ilfov, Ialomița, Călărași și în București.
În aceste zone se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această perioadă, iar disconfortul termic va fi accentuat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va ajunge local în jurul pragului critic de 80 de unități. Maximele se vor situa între 33 și 36 de grade Celsius. O altă avertizare, tot Cod galben, pentru instabilitate atmosferică accentuată, este valabilă între orele 12:00 și 21:00 în județele Cluj, Alba, Sibiu, Hunedoara, Caraș-Severin, Gorj, Vâlcea, Covasna, Harghita, Vrancea, Bacău, Neamț și Suceava.
În aceste regiuni vor fi perioade cu instabilitate accentuată, manifestată prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și izolat vijelii, cu rafale de 50 până la 70 km/h, precum și grindină. Cantitățile de apă vor fi de 15-25 l/mp, iar local se pot înregistra și peste 30-40 l/mp, atât în intervale scurte, cât și prin acumulare.
Cod galben de caniculă în Capitală. Maximele vor ajunge la 34 de grade
În București, marți este în vigoare o avertizare Cod galben de caniculă. Meteorologii anunță că între orele 12:00 și 21:00 vremea va fi călduroasă, iar disconfortul termic va crește, indicele temperatură-umezeală (ITU) apropiindu-se de pragul critic de 80 de unități.
Cerul va fi variabil, cu înnorări spre seară. Vântul va sufla slab și moderat, iar temperatura maximă va ajunge între 33 și 34 de grade Celsius.








