Inspecția Muncii a aplicat amenzi de aproximativ 18.000.000 de lei în luna octombrie Inspecţia Muncii, prin inspectoratele teritoriale de muncă, a desfășurat, în perioada 30 septembrie – 3 noiembrie 2022, acţiuni de control în urma cărora s-au aplicat amenzi în valoare de 17.923.300 lei pentru nerespectarea prevederilor legale în domeniul relațiilor de muncă și al securității și sănătății în muncă. Au fost aplicate 5.294 avertismente și au fost
dispuse 11.831 măsuri de remediere a neconformităților constatate.
Rezultatele detaliate ale acțiunilor de control în domeniul relațiilor de muncă și al securității și sănătății în muncă, desfășurate de inspectorii de muncă în perioada 30.09 – 3.11.2022.
”În luna octombrie, au fost identificate 792 persoane desfășurând muncă nedeclarată. Dintre acestea, 510 nu aveau întocmit contract individual de muncă, 195 nu aveau contract individual de muncă transmis în Revisal, 2 persoane prestau activitate având contractul de muncă suspendat, iar 85 persoane prestau activitate în afara programului de lucru din contractul part-time. Din cei 325 angajatori sancționați pentru muncă nedeclarată, un număr de 6 angajatori au fost sancționați pentru utilizarea muncii nedeclarată a tinerilor cu vârsta cuprinsă între 15 -18 ani. Reamintesc că încadrarea în muncă a unui minor cu nerespectarea condiţiilor legale de vârstă sau folosirea acestuia pentru prestarea unor activităţi cu încălcarea prevederilor legale referitoare la regimul de muncă al minorilor constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
Folosirea minorilor în activități de muncă nedeclarată este un fapt cu atât mai condamnabil cu cât aceștia nu sunt instruiți nici din punct de vedere al securității și sănătății în muncă, iar statisticile arată că, oricum, tinerii cu vârsta cuprinsă între 18 și 24 de ani sunt mai predispuși la accidente grave la locul de muncă decât adulții mai în vârstă, deci minorii sunt cu atât mai expuși riscurilor de accidentare. Suntem preocupați de educarea tinerilor și chiar a copiilor în privința deprinderii de la o vârstă cât mai fragedă a unei atitudini corecte față de muncă, ce ar trebui să-i însoțească pe tot parcursul lor profesional”, a declarat Dantes Nicolae Bratu, inspector general de stat.








